back

31 грудня 2015

Працевлаштували переселенця - отримайте компенсацію!

Внутрішньо переміщені особи, яких ще називають «внутрішніми переселенцями» або «вимушеними переселенцями» - категорія населення, яка з’явилася в Україні внаслідок трагічних подій, що відбуваються в Криму та на Донбасі. За цей час, перебуваючи в непростих умовах, держава відпрацювала програми підтримки наших співвітчизників, які змушені були покинути свої домівки та шукати безпечнішого життя в інших регіонах України. На новому місці переселенці зіштовхнулися з багатьма труднощами, серед яких - неможливість знайти гідну роботу. Щоб допомогти їм працевлаштуватись і фінансово підтримати роботодавців був визначений механізм надання компенсації витрат останнім за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб.

Так, 27 березня 2015 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення соціального захисту внутрішньо переміщених осіб». А постановою Кабінету Міністрів України №696 від 8 вересня цього ж року було затверджено Порядок здійснення заходів сприяння зайнятості, повернення коштів, спрямованих на фінансування таких заходів, у разі порушення гарантій зайнятості для переселенців. Відтак роботодавцям при працевлаштуванні зареєстрованих безробітних з числа внутрішньо переміщених осіб надано право на компенсацію витрат на їх оплату праці, а також на перепідготовку та підвищення кваліфікації.

Компенсація виплачується щомісяця в розмірі фактичних витрат на оплату праці працевлаштованих на умовах строкових трудових договорів переселенців, але не вище середнього розміру заробітної плати штатного працівника, що склався у відповідному регіоні за минулий місяць, або обчисленої з неї відповідної суми в разі, коли особа працювала неповний місяць. Зазначені витрати включають основну та додаткову заробітну плату та суму єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, нарахованого на такі виплати. Головна умова – термін працевлаштування переселенця має вдвічі перевищувати тривалість виплати компенсації. Завдяки цій послузі служби зайнятості в грудні 2015 року була працевлаштована Анна Мар’ясич, що приїхала на Чернігівщину з Волновахського району Донецької області. Нині вона разом з чоловіком та батьками живе в с. Стара Рудня (Щорський район).

«Народилася і виросла я в селі Хотіївка, що на Корюківщині, звідки поїхала до рідного дядька на Донеччину. Там закінчила лісничий коледж, факультет «Зелене будівництво та ландшафт», - розповідає переселенка.

На Донеччині Анна зустріла своє кохання і вийшла заміж. Два роки в радості у власному будинку прожило молоде подружжя. Чоловік працював майстром на цегельному заводі, вона - в квітковому магазині «Зелений світ». Для повноцінного щастя молодята мали все потрібне і сміливо будували плани на майбутнє. Звичний спосіб життя зруйнувала війна. З початком обстрілів Анна та її чоловік втратили роботи: цегельний завод було зруйновано, магазин закрито. Батьки на той час переїхали на малу Батьківщину матері Анни в Стару Рудню Щорського району. Вони ж терпіли довго, сподіваючись на мир, але надія танула з кожним днем. Навесні 2015 року врешті-решт, не витримавши більше напруги, молоде подружжя покинуло рідну домівку і перебралося на Чернігівщину.

«Нам пощастило, адже ми переїздили не на порожне місце, у невідомість, а до найрідніших людей – батьків, - згадує Анна. – За допомогою у працевлаштуванні разом з чоловіком звернулися до Щорського районного центру зайнятості. Він і нині шукає роботу, а мені пощастило більше. У вересні фахівці служби зайнятості запропонували вакансію керуючої магазином в селі, де проживаю, і я відразу погодилася. В магазині працюю сама, тобто всі обов’язки, починаючи від прибирання, продажу і аж до складання та надання звітів, покладені на мене. Але я не скаржуся, бо робота мені подобається. Життя нашої сім’ї поступово налагоджується: придбали власний будинок, відремонтували його, тепер обживаємося.

Головне: є робота!».

Задоволений новою працівницею і роботодавець. «Компенсація витрат заробітної плати працівника – є суттєвою підтримкою нашого підприємства в нинішній нелегкий час, – говорить голова правлінняЩорської райспоживспілки Ніна Чибис. - Традиційно ми шукаємо продавців, бо підприємство має доволі багато торгових точок, є маркети, заклади громадського харчування. Хоча порівняно з минулими роками вакансій поменшало. Особливо складно знайти працівника у віддалених селах, адже там живуть переважно пенсіонери, та й треба вміти працювати з касовим апаратом, а не кожен це може.

Роздрібний товарообіг невеликий, але для селян магазини товариства є життєво важливі, оскільки там можна придбати всі товари повсякденного вжитку, навіть ті, якими не бажають торгувати місцеві підприємці через високі витрати при малому прибутку».

Новою послугою служби зайнятості також скористалися і ТОВ «Срібнянський молокозавод», працевлаштувавши переселенця Андрія Костюка охоронцем, а підприємниця з Прилук Віта Тищенко взяла собі продавцем продовольчих товарів переселенку Людмилу Должникову.