Сайт працює у тестовому режимі. Попередня версія - http://schorsadm.cg.gov.ua/old
back

31 березня 2016

Зустріч з губернатором у Щорсі

30 березня 2016 року відбулася зустріч голови обласної держадміністрації Валерія Куліча та голови обласної ради Ігоря Вдовенка з керівниками підприємств і організацій району, представниками громадськості та місцевою владою. Зустріч проходила в залі вищого професійного училища лісового господарства. Вів зібранні в.о.голови РДА Валерій Радібеда.

Головною темою під час спілкування з обласним керівництвом стали процес децентралізації та проблемне питання, що виникло на часі – відключення навчальних закладів від газопостачання.

В.Куліч наголошував, що об`єднання громад справа добровільна, але треба прийняти до уваги, що новостворені громади повинні бути самодостатні. Відповідно, рекомендував створити лише одну об’єднану громаду на території Щорського району. «Інакше ви не в змозі будете утримувати штат виконкому, відповідні служби, а також медичні, освітні заклади. І чи набереться у вас стільки на місцях відповідних фахівців? – запитував голова ОДА. – Чи все обрахували Новоборовицька і Кучинівська громади, коли збиралися окремо створювати свої територіальні об`єднання?»

Він наголосив, що процес має закінчитися через 2 роки, але не варто чекати до останнього. Новоутворені 5 громад в області вже в цьому році отримали субвенції з держбюджету на свій розвиток. Адже держава , згідно з законодавством, здійснює фінансову підтримку добровільного об’єднання територіальних громад сіл, селищ, міст шляхом надання об’єднаній територіальній громаді коштів у вигляді субвенцій на формування відповідної інфраструктури згідно з планом соціально-економічного розвитку такої територіальної громади.

Проте він також зазначив, що не так просто ідуть справи в новоутворених громадах, багато виникає проблемних ситуацій.

Слушне зауваження висловив присутній на зібранні обласний депутат Олег Хасенко. Він звернув увагу на те, що населення мало поінформоване про переваги децентралізації, про сам процес об`єднання громад. Тож, можливо, варто на нарадах з сільськими головами чи в районній газеті більш детально і доступно роз’яснювати людям про реформу.

- Валерію Петровичу, а як вирішуватиметься питання щодо самодостатності громад, коли багато організацій і підприємств територіально розміщені працюють на Щорсівщині, а зареєстровані вони в Києві, Дніпропетровську, Чернігові? Відповідно ж і податки ідуть не в місцевий бюджет. Лише відрахування від зарплат працівників.

- Це питання частково вже вирішено. З 1 січня 2016 року внесенно зміни до Податкового кодексу України, якими передбачено 10% податку на прибуток від діяльності підприємства перераховувати в місцевий бюджет.

Голова ОДА прозвітував, що на розвиток Чернігівщина отримала у минулому році 130 млн грн. Упланах на поточний рік отримання вже 200 млн грн. Валеріій Куліч також повідомив присутнім, що на 2016 рік з обласного бюджету вперше за багато років заплановано виділення 13 млн грн на ремонт доріг. Значна фінансова підтримка громадам іде від реалізації проектів ООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду», які реалізувала і Щорсівщина. Тож варто не сумніватися і писати їх, тоді велика кількість проблем на місцях може вирішитися.

Начальник управління АПК райдержадміністрації Надія Дятел поінформувала про стан справ у сільському господарстві району і звернулась з проханням затвердити штат управління не менше 7 одиниць. На що губернатор відповів: «Штат буде максимум 5 чоловік, адже нині функції АПК – переважно статистичн». Він порадив начальнику АПК РДА допомогти підприємцям у користуванні сайтом «ПРОЗОРО». (Довідка: в Україні вводиться електронна система державних закупівель. Закон України «Про публічні закупівлі» набирає чинності з 1 квітня 2016 року - для центральних органів виконавчої влади та замовників, що здійснюють діяльність в окремих сферах господарювання та з 1 серпня 2016 року - для всіх замовників. Всі держзакупівлі будуть проводитися на сайті «ПРОЗОРО», що дасть змогу зекономити кошти на торгах).

До слова запросили керівника місця проведення діяльності підприємства Новоборовицького МПД ДП «Укрспирт» Олександра Кирилюка. Він доповів, що з 9 березня поточного року підприємство відновило свою роботу. Працює тут 106 чоловік (43 працевлаштовані людини з них перебували на обліку в Центрі зайнятості населення). Відрахування у Новоборовицьку сільраду складають 50 тисяч на місяць. Були проблеми з підключенням газу до заводу. Але на даний час питання вирішено. Радує те, що на випадок різних ситуацій на підприємстві котельня може працювати на мазуті.

Військовий комісар Ігор Батюк доповів про ситуацію що стосується контрактної служби, про штабні навчання та про створення районної громадської організації учасників АТО, яка захищає їх інтереси, в тому числі і з виділення земель воїнам згідно з законодавством.

Сільський голова Борис Добродій звернув увагу присутніх, що його сільрада виконала план надходжень до бюджету на 146%, а ле в той же час не можуть допомогти НВК. Навчальний заклад відключений від газопостачання за борги, у сільради є можливість обладнати котельню на дровах йому, але законодавчо не мають права. Адже котельня нинішня – на балансі райвідділу освіти. На що губернатор зауважив, що це питання треба якось вирішувати, адже дійсно: 1 гігакалорія газу коштує 1650 грн, а 1 гігакалорія дров – всього 450 грн. Якби зробити котельню на твердому паливі, економія вийшла аж 75%!

Доповідача підтримала і начальник відділу освіти Тетяна Булденко. Критична ситуація склалася в березні з тими навчальними закладами, де опалення газове - діти нині навчаються в неопалюваних приміщеннях. Це Нові Боровичі, Петрівка, В.Щимель, гімназія, ЗОШ №1, РЦДЮТ та спортшкола. Важко виживати, коли кошти розраховуються з держбюджету тільки на учня, а не на заклад і вчителів. Валерій Куліч наголосив на тому, що необхідно удосконалити мережу опорних шкіл і ліквідувати малокомплектні. (До речі, в наступному році планують закрити школу в Єліному та Нових Млинах. Гірськ і Смяч – під питанням, там всього по 25 учнів). На що Тетяна Андріївна зауважила, що для цього необхідно оновити парк шкільних автобусів, і до того ж необхідно купити «теплі» авто, щоб діти не мерзли взимку долаючи до школи і по 20 км відстані. Батьки ж через старі автобуси та побиті шляхи й виступають проти закриття шкіл.

Наостанок виступу Тетяна Булденко звернулася до обласного керівництва з запитанням від освітян району (воно виникає у всіх держслужбовців – Авт.) - чому повністю відмінена індексація зарплат і люди після підвищення ставок держслужбоцям отримують реально значно менше з 2016 року? Конкретної відповіді присутні не отримали, адже це вирішується у Києві. Можливо, після переобрання Прем`єр-міністра України депутати візьмуться за внесення змін до законодавства.

Голова обласної ради Ігор Вдовенко говорив про заборгованість по зарплаті освітянам і медикам у районі. Пропонував розглянути ситуацію з залізничною лікарнею і, можливо, зробити в її будівлі в майбутньому квартири для медиків. Проблема надання житла лікарям завжди актуальна. Щодо добровільного створення територіальних громад, він зазначив, що можна ж не тільки об’єднуватися, а й виходити згодом з них. Так робить давно вся Європа, таким шляхом і нам треба іти. Головне – потрібно не зволікати з реформою.

Наостанок керівники області подякували присутнім за активну участь у зібранні і пообіцяли сприяти у вирішенні проблем району.

Лариса МАРТИНЕНКО, голова Громадської ради при РДА