13 жовтня 2017

 

Архівний відділ зібрав виставкові документи до 75-ої річниці звільнення Чернігівщини від нацистських окупантів. Документи відтворюють трагічні сторінки історії Чернігівщини окупаційного періоду.

------------------------------------------------------------------------------

З нагоди 27-ї річниці незалежності України в архівному відділі представлено документи з історії становлення незалежності України та до Дня Державного Прапора України.

Переважна більшість документів перебуває на зберіганні в Держархіві Чернігівської області, частина – в центральних державних архівах.

Документи відтворюють події серпня 1991 року (спроба здійснити державний переворот, реакція політичних сил та населення на події, що відбувалися тощо), що прискорили проголошення незалежності України.

Складовою частиною виставки є документи, присвячені Дню Державного Прапора України.

------------------------------------------------------------------------------

Відзначаючи річницю основного Закону України, архівний відділ підготував виставкові документи «До Дня Конституції України». Експозиція об’єднала документи із фондів Державного архіву Чернігівської області, Центрального державного архіву громадських об’єднань України.

Документи хронологічно охоплюють великий проміжок часу – від Конституції Пилипа Орлика, підписаної гетьманом України в еміграції, і закінчуючи Конституцією України 1996 року, ухваленою в незалежній Україні.

------------------------------------------------------------------------------

З нагоди відзначення 100-річчя архівної справи України в архівному відділі райдержадміністрації були представлені тематичні виставкові матеріали.

------------------------------------------------------------------------------

До 26-ї річниці незалежності України та Дня Державного Прапора України в архівному відділі райдержадміністрації були підготовлені виставкові матеріали.

Серед архівних документів копії Постанов Верховної Ради Української РСР «Про день проголошення незалежності України» та «Про проголошення незалежності України», а також Постанова Верховної Ради України «Про проведення всеукраїнського референдуму в питанні про проголошення незалежності України», Акт проголошення незалежності України» від 24.08.1991 року та інші копії архівних документів, що мають особливе значення в історії формування незалежної України.

Охочі мають змогу ознайомитись з виставковими матеріалами в архівному відділі, а також на офіційному веб-сайті сайті райдержадміністрації.

------------------------------------------------------------------------------

У жовтні - листопаді в архівному відділі Щорської районної державної адміністрації діє виставка «Голодомор 1932 - 1933 роки» за документами Державного архіву Чернігівської області. У більшості – це копії офіційних документів: постанови, розпорядження, доповідні записки, інформації.

У жовтні 1932 року в Україні було створено сьому область – Чернігівську, до якої увійшло 6 районів. А у грудні відмічалось, що у розвитку колективізації Чернігівська область значно відстала. Так, перед Чернігівщиною постали завдання – збільшити хлібозаготівлі та перетворити область у суцільно колективізовану. Вже 12 січня 1934 року на обласній партконференції відзначалось, що 65 % усіх господарств колективізовані.

Колгоспників, які мали роботу, приписували до бригад, у яких нараховувалось до 40 осіб і які обробляли 400-500 га землі. Тракторами виорювали лише половину землі, решту - волами, кіньми.

Селяни всіляко цурались колгоспів, чинили опір. Поширеною формою опору селян колективізації були так звані «волинки», вимоги про повернення землі, реманенту, відмови виходити на роботу через погане харчування. Активними організаторами опору були жінки, про що свідчать архівні документи.

Праця колгоспника оплачувалась трудоднями. Грошове наповнення трудодня становило від 60 копійок до 1 карбованця 20 копійок, а в окремих селах 19-32 копійки. Розрахунок проводився двічі на рік. Але і тут не завжди виплачували тяжко зароблене, іноді зерно, виділене на трудодні, забирали хлібозаготівельні комісії, що в подальшому унеможливлювало оплату трудоднів. Внаслідок цього фіксувалися випадки голодування серед родин колгоспників, які мали від 120 до 700 трудоднів.

Окрему групу документів становлять доповідні записки секретарів райкомів КП(б)У на імя секретаря обкому про стан із забезпеченням продовольством населення. Є і інші досить цікаві документи, з якими можна ознайомитися в приміщенні архівного відділу Щорської районної державної адміністрації.

------------------------------------------------------------------------------
До Дня Державного Прапора

До Дня Державного Прапора України у архівному відділі були представлені виставкові матеріали за цією тематикою.

Як свідчать документи, 11 жовтня 1991 року на засіданні одинадцятої сесії Щорської районної ради народних депутатів двадцять першого скликання у зв’язку з проголошенням Верховною Радою України Акта незалежності України, було прийняте рішення до прийняття Конституції України і проведення всенародного референдуму про нову державну символіку. Також депутати вирішили підняти над будинком районної ради народних депутатів та її виконкому поряд з державним червоно-лазуровим національний синьо-жовтий прапор.

Міській та сільським радам народних депутатів було рекомендовано розглянути питання про підняття над будинками Рад та їх виконкомами національного синьо-жовтого прапора.

Враховуючи велике суспільно-політичне значення символіки в утвердженні місцевого самоврядування Щорська районна рада 27 липня 2004 року на чотирнадцятій сесії районної ради четвертого скликання прийняла рішення «Про символіку району».

Складовою символіки Щорсівщини є герб і прапор, які засвідчують історичні, культурні та інші її традиції.

Герб району у зеленому полі щита, символи залізниці - ключ та молоток, які жовтого кольору – втілення розвитку і багатства. Зелений колір - географічна зона Полісся, символізує достаток і надію, вертикальна блакитна смуга вказує на багаті гідроресурси, уособлює річку Снов, що протікає впродовж території Щорського району, символізує віру і духовність.

Прапор - прямокутне зелено-блакитне полотнище із співвідношенням сторін 2 : 3.

Зелена і блакитна смуги рівнозначні за розміром, зелена - означає географічну зону району – Полісся, символізує достаток і надію, - верхня смуга; блакитна – уособлює р. Снов, що протікає впродовж території району, - нижня смуга, символізує віру і духовність.

У верхньому від древа крижі – молоток та ключ, які символізують залізницю, що дала початок утворенню як міста, так і району в цілому.

------------------------------------------------------------------------------

Упродовж червня 2014 року в архівному відділі будуть представлені виставкі матеріали «Дню незалежності присвячується!». Це копії документів, що висвітлюють події проголошення незалежності в Україні. Окремі документи розповідають про політичну ситуацію в районі. Акцент зроблено на документах, які відображають події 1917-1918, 1991 рр. Це прийняті універсали Української Центральної Ради, Закон про тимчасовий державний устій України, проект автономного статуту України тощо. Представлено також копії постанов Верховної Ради України: «Про проведення всеукраїнського референдуму», «Про День проголошення незалежності України», «Про проголошення незалежності України».

------------------------------------------------------------------------------

З березня 2014 року до 200-річчя від дня народження Т.Г. Шевченка в архівному відділі представлені виставкові матеріали, серед яких копії документів 1844-1921 рр., що зберігаються в фондах Державного архіву Чернігівської області, про вшанування пам»яті великого українського поета, збір коштів на благоустрій могили Кобзаря (1918 р.), лист Шевченка Чернігівському губернатору про розповсюдження офортів «Живописная Украина» (1844 р.), квиток за підписом поета на одержання альбому естампів (1844 р.).

---------------------------------------------------------------------------------

В архівному відділі було організовано виставки архівних документів присвячені: подіям Української революції 1917-1921 років та вшанування пам’яті її учасників; річниці створення області і району; Чорнобильській трагедії; річниці Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 рр.; річниць Незалежності України та Конституції України; Дню партизанської слави; річниці Голодомору 1932-1933рр.; історії рідного краю тощо.